Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

KORNEA spol. s r.o.
Loosova 749/31
638 00 Brno
tel: +420 777 636 019
info@vino-exclusive.cz

O VÍNĚ

ZNAČENÍ ŠPANĚLSKÝCH VÍN

Španělská vína jsou  často značena podle délky zrání vín. Pokud víno nese označení vino joven ("mladé víno") či sin crianza jedná se o víno zrálo víno v dřevených sudech velive krátce či vůbec.

Tři nejběžnější označení vín podle délky zrání jsou Crianza, ReservaGran Reserva.

  • Crianza červená vína zrají 2 roky a z toho nejméně 6 měsíců v dubových sudech. Crianza bílá a rosé musí zrát nejméně 1 rok a z toho nejméně 6 měsíců v dubových sudech.
  • Reserva červená vína zrají nejméně 3 roky a z toho 1 rok v dubových sudech. Reserva bílá a rosé musí zrát nejméně 2 roky a z toho 6 měsíců v dubových sudech.
  • Gran Reserva je typická pouze pro nadprůměrné ročníky, kdy u červeného vína je požadováno zrání nejméně 5 let, z toho 18 měsíců v dubových sudech a nejméně 36 měsíců v lahvi. Gran Reserva bílé a rosé musí zrát nejméně 4 roky a nejméně 6 měsíců v dubových sudech.

 

KLASIFIKACE VÍN

Vino de Mesa (VdM) – jedná se o stolní vína, které pocházejí z hroznů neklasifikovaných vinic nebo z „nepovolených“ hroznů.

Vinos de la Tierra (VdlT) – tato úroveň je podobná francouzské Vin de pays a jedná s e o hrozny pocházející z širších oblastí autonomních zeměpisných regionů jako Andalusia, Catilla La Mancha a Levante.

Vino de Calidad Producido en Región Determinada (VCPRD) – tato úroveň je podobná francouzské VDQS a jsou zde čekatelé na statut DO.

Denominación de Origen (DO) – jsou zde vína asi z 50-ti vinařských regionů, tato úroveň podobná italskému DOC a je řízena Consejo Regulador (státní komise, která je zodpovědná i za marketing těchto vín. Vína musí splňovat přísná kritéria týkající se pěstování vína, jeho výroby atd.).

Denominación de Origen Calificada (DOCa/DOQ) – tato úroveň je podobná italskému DOCG, tento status by měl zaručovat nejvyšší kvalitu vín. Regulace zahrnují nejpřísnější kritéria pro kvalitu vín, laboratorní testy a přísnější výběr hroznů. Rioja byla prvním regionem, který získal tento status v roce 1991, následována byla Priorat v roce 2003.

Vino de Pago nebo také Denominación de Pago (DO de Pago) - je označení pro jednotlivé samostatné oblasti s mezinárodní reputací. V roce 2013 bylo ve Španělsku celkem 15 oblastí s tímto označením.